Do obraných prvků terezínské pevnosti byla také začleněna řeka Ohře. Byl vybudován důmyslný systém vodních příkopů, kanálů, vpustí, vzdouvacích objektů a záplavových kotlin. Při stavbě pevnosti v…
Původně románský kostelík sv. Jana Většího z 12. století byl na přelomu 14. a 15. století přestavěn a zvětšen. V jeho boční zdi je zazděná část kruhové stély s nevýraznou rytinou golgotského kříže.…
Hlavní přístup do terezínské pevnosti zajišťovaly dvě brány – Bohušovická a Litoměřická. Na východní straně pevnosti u řeky Ohře jsou další dvě brány. Horní a Dolní vodní brána byly dokončeny v roce…
Na východním průčelí jižního bočního křídla kavalíru 4 je umístěna pamětní deska připomínající položení základního kamene pevnosti. Základní kámen zde 10. 10. 1780 položil císař Josef II. společně s…
Po zřízení terezínského ghetta za II. světové války byli zemřelí židé pohřbíváni v samostatných hrobech v Bohušovické kotlině, kde postupně vznikl židovský hřbitov. Od 7. září 1942 bylo zprovozněno…
V roce 1955 byl na východním okraji židovského hřbitova v Terezíně postaven památník k uctění památky obětí vězňů, kteří zahynuli za nacistické hrůzovlády v terezínském ghettu v letech 1941 -1945.…
Terezín jako vojenské město sloužilo svému účelu i za I. světové války. Bylo zde umístěno množství vojenských jednotek a v Terezíně a jeho blízkém okolí byly zřízeny vojenské zajatecké tábory,…
U židovského hřbitova v Terezíně bylo vybudováno pietní místo s monumentálním pomníkem. V roce 1977 sem byly uloženy exhumované pozůstatky 49 vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Terezína…
Na severním okraji Terezína v prostoru Litoměřické kotliny bylo hned po ukončení II. světové války vybudováno na břehu řeky Ohře pietní místo připomínající utrpení lidí vězněných v terezínské…
Nízké zalesněné návrší, které ohraničuje Verneřickou kotlinu v Českém středohoří. Na dříve holém vrcholu stávala Hundorferova bouda s triangulační věží, která se využívala jako rozhledna. Již v roce…